Kiterjesztett gyártói felelősség (EPR)

    2023 júliusától indul az új kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer, amelyben a termékek gyártói viselik a pénzügyi felelősséget a hulladékkezelésért a termék teljes életciklusa során.

    A lentebb részletezett kormányrendelet még számtalan nyitott kérdést tartalmaz. Ami biztos, minden gyártót, forgalmazót érint és adminisztratív valamint anyagi kötelezettségeket ró azon vállalkozásokra akiknél termékcsomagolások és egyéb hulladékok keletkeznek. Nem egyértelmű, de valüszínűsíthető hogy a keletkező hulladék mennyisége alapján kell fizetni az erre létrehozott gyűjtő vállalkozásnak (MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.). Feltételezhetően a felmerülő költségeket összegét az elszállított hulladék mennyisége, súlya alapján határozzák meg. Az érintett vállalkozásoknak tehát érdemes olyan rakodó eszközökben (békamérleg, targoncamérleg) gondolkodni, melyek segítségével a rakodás során pontosan megtudják határozni az elszállított hulladék, csomagoló anyagok súlyát.

    Azzal együtt, hogy megjelent a Magyar Közlönyben a 80/2023. (III. 14.) számú kormányrendelet a kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer működésének részletes szabályairól, kiadott egy összefoglaló közleményt az Energiaügyi Minisztérium. Ebben azt hangsúlyozzák, hogy az egyébként is júliustól induló új hulladékgazdálkodási rendszerrel együtt szintén júliustól indul az új kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer, amelyben a termékek gyártói viselik a pénzügyi felelősséget a hulladékkezelésért a termék teljes életciklusa során. Az új rendszer a csomagolásokat, egyes egyszer használatos műanyagtermékeket, elektromos és elektronikus berendezéseket, elemeket és akkumulátorokat, gépjárműveket, gumiabroncsokat, irodai és reklámhordozó papírokat, sütőolajat és -zsírt, bizonyos textiltermékeket, valamint fabútorokat érinti.

    A tárca közleménye emlékeztet rá, hogy a július 1-jétől induló új hulladékgazdálkodási rendszerben a MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt., mint koncessziós társaság végzi a háztartások és a gazdálkodó szervezetek települési és kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer hatálya alá tartozó termékekből képződő hulladékának átvételét, gyűjtését, elszállítását, előkezelését, kereskedelmét és a kezelésre történő átadását, valamint működteti az új kiterjesztett gyártói felelősségi rendszert.

    Azt is rögzítik, hogy az új kiterjesztett gyártói felelősségi rendszerben a termékek gyártói viselik a pénzügyi felelősséget a hulladékkezelésért a termék teljes életciklusa során. Az új szabályozás a csomagolásokat, egyes egyszer használatos műanyagtermékeket, elektromos és elektronikus berendezéseket, elemeket és akkumulátorokat, gépjárműveket, gumiabroncsokat, irodai és reklámhordozó papírokat, sütőolajat és -zsírt, bizonyos textiltermékeket, valamint fabútorokat érinti. Fontos tudni, hogy a gyártó által fizetendő, úgynevezett kiterjesztett gyártói felelősségi díjat az energiaügyi miniszter a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) javaslata alapján rendeletben határozza meg.

    A kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer működtetésében részt vevő felek – többek között gyártók, forgalmazók, hulladékhasznosítók, önkormányzatok, civil szervezetek – közötti együttműködés érdekében országos konzultatív testületek jönnek létre, a fórumok feladata a rendszer működésével kapcsolatos kérdések megvitatása, a díjtanácsok a MEKH díjelőkészítő tevékenységének szakmai támogatását látják el – jegyzik meg.

    Forrás: portfolio.hu

    Kiemelt termékek

    miert

    © 2024 PROMINENS KFT. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper and Kontraszt Web és Videó Stúdió